Obsah
Venkovské fórum 2024
Venkovské fórum 2024
Ve dnech 21. a 22. srpna 2024 proběhla akce s názvem Venkovské fórum 2024, kterou ve spolupráci s Mikroregionem Radbuza pořádala Celostátní síť pro venkov (CSV). Tato událost se konala v konferenčním sále zámku Rochlov a byla financována z prostředků CSV. Partnerem akce byl Mikroregion Radbuza, který byl vybrán na základě marketingového průzkumu.
První den fóra, 21. srpna, se konala konference, na které se sešli zástupci několika místních akčních skupin (MAS), starostové obcí, zástupci místních organizací a firem, kronikáři a další významní aktéři venkovského rozvoje. Program začal přivítáním účastníků Ing. Andreou Kubernátovou z Mikroregionu Radbuza, která představila dvoudenní program akce a organizační záležitosti.
Dále se představili významní hosté, včetně Ing. Drahoslavy Brabcové ze SZIF RO České Budějovice, která hovořila o možnostech spolupráce a dotačních příležitostech. Předseda Výkonné rady Mikroregionu Radbuza, Bc. Sobotka, představil mikroregion a jeho aktuální projekty. Správce zámku Rochlov, Mgr. Jakub Ždych, seznámil účastníky s projekty realizovanými ve spolupráci s MAS Radbuza a představil novou pražírnu kávy Palasio, která nabízí nové příležitosti pro kulturní a turistické aktivity.
Konferenční program pokračoval přednáškami zaměřenými na strategické plánování v obcích, snižování energetické náročnosti a vedení obecních kronik. Velký zájem vzbudila prezentace týkající se ochrany osobních údajů (GDPR) a jejich dopadu na kronikářskou činnost. Diskuze k tomuto tématu byla živá a účastníci měli řadu dotazů.
Program prvního dne uzavřela prohlídka zámku Rochlov spojená s prezentací a ochutnávkou produktů od místních producentů, kteří byli podpořeni z Programu rozvoje venkova 2014–2020. Návštěvníci ochutnali produkty z Cukrárny Kvíčovice, uzeniny od společnosti AB BOR, s.r.o., a mléčné výrobky od Milknatur, a.s.
Druhý den, 22. srpna, byl věnován tématům spojeným s realizací projektů v rámci Strategického plánu Společné zemědělské politiky (SP SZP) na období 2023–2027. Přednášky se zaměřily na způsobilé výdaje v rámci výzev MAS a příklady úspěšných projektů spolupráce mezi místními akčními skupinami.
Celá akce byla zakončena volnou diskuzí k aktuálním tématům venkovského rozvoje a prohlídkou zámku Rochlov, která byla znovu uspořádána na základě velkého zájmu účastníků.
Venkovské fórum 2024 poskytlo prostor pro výměnu zkušeností a dobré praxe mezi zástupci obcí, místních akčních skupin a dalších organizací, které se podílejí na rozvoji venkova. Tato dvoudenní akce přispěla k posílení spolupráce a podpoře projektů, které mají zásadní význam pro rozvoj venkovských oblastí.
Poslední aktualizace: 28. 8. 2024 17:14